Dil Öğrenmenin En Kolay Yolları

İşitme çalışmaları yapın: Yeni doğanlar “anne-baba” demeden aşağı yukarı bir yıl boyunca yorulmadan, sıkılmadan çevrelerini dinlemektedirler. Öyleyse siz de dil öğrenme aşamasındayken o dilde şarkılar dinleyin, videolar ya da filmler seyredin. Anlamak için kendinizi zorlamayın. Yalnızca o dilin seslerine ve fonetiğine kendinizi alıştırın yeter.
Sınıf egzersizleri: Derste öğretmenin ve arkadaşlarınızın kurmakta olduğu cümleyi iyi dinleyin ve basit-zor ayırt etmeksizin cümlelerin tamamını içinizden tekrar edin.

Düzen haritası yapın: Büyük kağıtlara yeni olan sözcükler ile ilgili konsept haritaları yapın. Kelimenin çoğul/tekil halini, eş anlamlısını, karşıt manalısını, onunla türetilen sözcükleri yazın. Hatırlattığı imajın resmini çizin.
Sözcük sözcük okumayın: Okumaya başlamadan önce hazırlık yapın. Okuma parçasıyla alakalı sorulara göz gezdirin. Daha sonra yazıyı başından sonuna bir defa okuyun. Yeterli gelmezse 2. defa okuyun. Okuma sırasında sözlük açmayın, cümlenin ya da paragrafın tamamından sözcüklerin anlamını kestirmeyi deneyin. Belirli bir kelimenin çok fazla tekrar ettiğini fark ederseniz ve ne anlama geldiğini da tahmin edemediyseniz sözlükten yardım alabilirsiniz.
Değişik alfabeler için fazla çalışın: Arapça, Japonca tarzı dillerin Latin alfabesinden farklı alfabeleri vardır. Kelimelerin ve Harflerin eksiksiz ve doğru yazılması için çok sayıda yazarak egzersiz yapmalısınız.
Farklılaştırarak yazın: Sadece kelimeleri değil, cümleleri birçok defa yazın. Böylece cümle yapı ve kalıplarına çok daha hızlı alışırsınız. Ayrıca kelimeleri farklılarıyla değiştirip yeni cümleler yazabilir siniz.