İdareciler için İngilizce Dil Programları

Son senelerde yurdumuzda özel sektörde pek çok şirketin yabancı firmalar ile birleştiğini biliyoruz. Bu sebeple, değişime uğrayan üst idare ekibinde yabancı yöneticilerin de yer alması nedeni ile daha önce firmalarda idarecilerin senelerce kullanmadıkları dili şimdi sıkça ve akıcı bir şekilde kullanıyor olmaları gereği, KOBİ’lerin yabancı milletlere açılıp ticari bağlantılar kurması yeni bir dil öğrenme ihtiyacını oluşturdu.

Bu ve bunun gibi nedenler dolayısıyla idarecilerin de dil öğrenme gereksinimi ortaya çıktığında, bir idareci yoğun iş temposunun içerisinde hızlıca sonuç alabilmek için nasıl bir yol izlemeli? Tahminde bulunulabileceği gibi ilk akla gelen, haftanın belli günlerinde özel ders almak oluyor, ancak ilerleyen zaman içinde şahit olunacağı gibi bunu bir disiplinle devam ettirmek bir idarecinin yoğun iş yaşamı içinde olanaksız.

Executive İngilizce dil programında genellikle günün belli saatlerinde grup içi ders alıp, belli saatlerde laboratuar, özel ders ve hep birlikte workshop çalışmaları yapılmaktadır. Genel İngilizce bilgisinin yanı sıra bazı özel konularda da bireyin öğrenim görmesi gerekebilmektedir. Bankacılık, Finans, sigorta, hukuk, raporlama, sunum teknikleri v.b gibi konularla ilgili öğrenim görebilmesi için önce katılan kişinin genel dilini belli bir seviyeye getirmesi beklenmektedir. Sonrasında özel ders eğitmenleri bu tür konularda kendilerine öğrenim vereceklerdir.

Executive öğrenimlerinde güne katılımcılar ve eğitmenler eşliğinde kahvaltı ile başlanır. Dersler yalnızca teorik olan derslerle sınırlandırılmamıştır, ders molalarının tümünde, tüm yemeklerde ve akşam yemekten sonra öğretmenin de katıldığı farklı aktivitelerle devam eder. Burada gaye, yurtdışında kalınmakta olan kısa süreden en yüksek verimi sağlayabilmek, bolca pratik yapılmasına olanak sağlamaktır. Bu yöntemle katılan kişinin öğrenme süreci düşünülenden çok daha hızlı olacaktır.

Bu çok özel yönetici programlarını tercihte bulunurken en en dikkatli olunması gereken konu katılan kişinin ihtiyacının ve nasıl bir program düşündüğünün belirlenmesi ve tabii seçeceği programın bunlar için uygun olup olmadığından kesin olarak emin olunmasıdır. Bu da alanında tecrübeli ve uzman eğitim danışmanlarından yardım alınarak kolaylıkla başarılabilir. Zira, yetkinlik sahibi bir yurt dışı eğitim danışmanının doğru adres için yapacağı özenli bir araştırma, katılacak olan kişiye bütçe ve zaman olarak fayda sağlayacaktır.