İngilizce Dil Öğrenme Rehberi

Bir yabancı dilin öğrenilmesi, tarih, fizik veya bir başka dersin öğrenilmesinden değişiktir. Dil toplumla beraber geliştiğinden dolayı, yabancı bir dile hakim olabilmenin ilk koşulu, o dili konuşan toplum gibi düşünebilmektir. Örneğin, yabancı bir dilde erkek ve kadın için kullanılan sözcükler, o toplumda erkek ve kadının sosyal statülerini ortaya koyar. Farklı bir örnek olarak dilimizde söylenen “Dereyi görmeden paçaları sıvama” atasözü onların kültüründe “Şişman kadın söylemeden operayı bitti sanma” biçiminde söyleniyor. Her iki atasözü de benzer söylenme amacı aynı olsa da, kültür farklılıkları sonucu farklı şekillere bürünmüştür. Şarkı sözleri ve film metinleri toplumu yansıtır ve “İngilizce düşünme” sürecini çabuklaştıran etmenlerdir.

Şayet evinizde kablolu televizyon veya farklı bir sistem varsa, gün içerisinde metodik olarak CNN ya da BBC izleyin. Hiçbir şey anlamıyorum diye şikayet etmeyin. Bu tarz öğrenme eylemi “bilinç dışı öğrenme” olarak isimlendirilir ve öğrendiğinizi fark etmezsiniz.

Düzenli olarak kesinlikle düzeyinize uyumlu kitap okuyun. Eğer hangi düzeyde olduğunuzu bilmiyorsanız ölçünüz şu olsun. Şayet 1 sayfa boyunca hiç sözlük ihtiyacı duymuyorsanız okuduğunuz kitap düzeyinizin altında kalmıştır ve bir yarar sağlamaz. Bu sebepten okuduğunuz kitabın her sayfasında sadece iki üç defa sözlüğe bakma ihtiyacı duyacağınız kitapları seçin ve seviyeyi gittikçe artırın.

Eğer büyük bir maniniz bulunmuyorsa gayeleriniz içerisinde uzun olmayan da olsa mutlaka bir yurtdışı gezisi bulunsun. Yurtdışına çıkma düşüncesi bile birçok kişiye çok uzak gelmektedir. Genel olarak ekonomik kaygılar nedeniyle uzak kalınan ülke dışı tasarıları düşünüldüğü kadar zor değildir aslında. Genelde dört ay süren bu kamplar yabancı dil konuşma sorununu büyük oranda ortadan kaldırır ve İngilizceye farklı bir bakış açısı sahibi olmanızı sağlar.