Kanada Lise Eğitimi Yıllık Ücretler ve Harcamalar

kanadada-lise-egitimiKanada Lise Eğitimi Ücretleri

Günümüzde eskiye oranla bir çok öğrenci lise eğitimleri için yurt dışını tercih etmektedir. Kanada ise yüksek eğitim oranı ve kaliteli liseleri ile popülaritesi en yüksek ülkelerden biridir. Öğrencilerin nitelikli bir eğitim almaları ve potansiyellerine en uygun üniversite programlarına yerleştirilmelerini hedeflenir. Üniversite yerleştirme oranları oldukça en yüksek Upper Madison High School, Appleby College, Bodwell High School, Braemar College, Bronte College, Mahlachlan College ve Royal Elite Academy okulları ise en iyi Kanada liselerine örnek verilebilir. Eğitim 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar yılda 3 dönemden oluşur. Fakat bazı okullarda öğrenciler, bir dönemde daha fazla ders alarak eğitimlerini 2 dönemde tamamlama imkanına sahiptir.

Öğrenciler hem İngilizce ve Fransızca öğrenerek mezun olup çift dilde diploma sahibi olurlar.IB, A Level, Sixth Form, AP Advance Placement gibi ulsulararası geçerliliği olan diploma programlarına sahiptirler. Ayrıca anadili İngilizce olmayan öğrencilere yönelik ESL dil programları da bulunur.

Ontario Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Kanada lise diploması ile üniversitelere sınavsız başvuru imkanı, bu liselere olan ilgiyi oldukça artırmaktadır. Kanada lise eğitimi ücretleri yıllık ortalama olarak 12 bin ve 17 bin Kanada doları civarındadır. Başvuru ücretleri 100- 300 CAD arasında değişir. Yıllık sağlık sigortası ise yaklaşık 600- 1000 CAD’dır. Bu fiyatlara ek olarak konaklama ücretleri, vasilik ücreti, okul üniforması ücreti, eğitim ve materyal ücretleri de bulunmaktadır. Okullardan bir kaçının eğitim ücretleri ise ; Breamer College özel yatılı lisesinde 1 yıl eğitim almanın karşılığı ortalama 24 bin, Bodwell College’da 33 bin, Appleby College’da 65 bin Kanada dolarıdır.

Kanada liselerinin ücretleri eğitim ve konaklama seçenekleri dahil yıllık tek bir fiyat olarak verilebilir. Ama bu paket fiyatların içeriği okuldan okula değişiklik göstermektedir. Örneğin bazı okullar yurtdışı sağlık sigortası ve hava alanı karşılama – bırakma gibi hizmetlerini dahil eder. Bazı okullar ise dönemlik eğitim ücreti, tek kişilik – çift kişilik odalar şeklinde konaklama gibi kalemleri ise ayrı ayrı fiyatlandırır.

Size en uygun Kanada Liselerini, eğitim ve konaklama ücretleri, program detayları ve gerekli Kanada uzun dönem öğrenci vize başvurusu hakkında ücretsiz destek almak için Global Yurtdışı Eğitim danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.