Yabancı Dil Öğrenmenin En Kolay Yöntemleri

Dinleme çalışmaları yapın: insanlar “baba-anne” demeden aşağı yukarı bir yıl süresince sıkılmadan, yorulmadan etraflarını dinlerler. Öyleyse siz de dil öğrenme aşamasındayken o dilde şarkılar dinleyin, filmler veya videolar seyredin. Anlamak için kendinizi zorlamayın. Yalnızca o dilin fonetiğine ve seslerine alışın kafi.
Sınıf egzersizleri: Ders sırasında arkadaşlarınızın ve öğretmenin kurduğu cümleleri çok iyi dinleyin ve zor-basit ayırt etmeksizin cümlelerin tamamını içinizden tekrar edin.

Yaratıcılığınızı kullanın: Evinizdeki veya odanızdaki eşyaların üstüne eğitimini aldığınız dilde isimlerinin yazılı olduğu sticker’lar yapıştırın. Her görüşünüzdeki sesli olarak kelimeyi okuyun. Artikeli bulunuyorsa ya da feminen/maskülen farkının bulunduğu bir dil ise bunları da kesinlikle yazın.
Sözcük sözcük okumayın: Okumaya başlamadan önce ön çalışma yapın. Okuma parçasıyla alakalı sorulara göz gezdirin. Daha sonra metni başından sonuna 1 defa okuyun. Yeterli gelmezse ikinci defa okuyun. Okuma esnasında sözlük kullanmayın, paragrafın veya cümlenin tamamından sözcüklerin manalarını kestirmeyi deneyin. Belirli bir kelimenin çok sık tekrarlandığını görürseniz ve ne anlama geldiğini da kestiremediyseniz sözlüğe bakabilirsiniz.
Ders kitabınızla yetinmeyin: Seviyenize uygun hikaye kitapları, romanlar okuyun. Başlangıç düzeyindeyseniz, çocuk kitaplarını tercih edebilirsiniz. İnternette öğrenmekte olduğunuz yabancı dilde yapılmış siteleri inceleyin. Bu şekilde birçok yeni sözcük öğrenebilirsiniz.
Farklılaştırarak yazın: Sadece sözcükleri değil, cümleleri defalarca yazın. Böylelikle cümle yapı ve kalıplarına daha çabuk alışırsınız. Ayrıca sözcükleri değiştirip yeni cümleler yazabilir siniz.